BESYO Nedir ?

BESYO Nedir , Açılımı ve Anlamı

Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu ‘ nun kısaltılmışıdır. Yüksekoluk olmasına rağmen 4 yıllık eğitim verilmektedir. Toplumumuzda Spor Akademisi olarak da bilinen BESYO yurtdışında Physical Education and Sport Department (Fiziksel Eğitim ve Spor Bölümü) olarak geçmektedir. BESYO Türkiye’de okuması en zevkli bölümlerden bir tanesidir. Kendinizi bedenen, zihnen ve sağlık açısından son derece geliştirmenize olanak sağlayan BESYO’ de okuyan öğrencilerin %95′ inden fazlası besyolu olmaktan dolayı mutludurlar.

  • besyo nedir akademist besyo hazırlık kursu

BESYO’nun Bölümleri

4 adet Bölüm seçeneğiniz vardır. Bunlar :
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
Antrenörlük Eğitimi
Spor Yöneticiliği
Rekreasyon

Şeklinde sıralanmaktadır. Daha fazla detay için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

  • besyo nedir akademist besyo hazırlık kursu 2

BESYO’ lu Olabilmek İçin

YGS’ den 140 puan barajını geçtiğiniz takdirde Yetenek Sınavlarına girmeye hak kazanırsınız. YGS’ den aldığınız puan  0.22 kat sayısıyla çarpılarak başarınız için bir kriter olur. Ayrıca okuldan gelen AOP puanınızda 0.11 ile çarpılarak yetenek sınavları öncesi başlangıç puanınızı belirler. YGS puanınız ve AOP Puanınız ne kadar yüksekse dilediğiniz üniversiteye girmek için o kadar şansınız artmaktadır. YGS sonrasında sizleri asıl zorlayacak olan Özel Yetenek Sınavları’ na girmek durumundasınız. Özel yetenek Sınavları, sürekli uygulama gerektiren üniversite anabilim dallarında yapılması zorunlu olan seçme sınavıdır. Örneğin Güzel Sanatlar gibi bölümler Özel Yetenek Sınavları ile öğrencileri test ederek başarı oranlarına göre alırlar. Her üniversitenin Özel Yetenek Sınavı farklılık gösterebilmektedir. Bazı üniversiteler yatkın olunan spor alanına göre seçim yaparken (futbol, basketbol, yüzme… gibi) bazı üniversiteler ise önceden belirlemiş olduğu parkurlara göre seçim yapmaktadır.

Biz Akademist Besyo Hazırlık Kursu olarak sizleri Fiziksel Uygunluk testlerine tabii tutarak ve yaklaşık 8 aylık bir spor eğitimiyle, temel motorik özelliklerinizi ve performans veriminizi en üst noktaya taşıyoruz. Ayrıca yetenekleriniz doğrultusunda sizin için en doğru üniversite seçimlerini belirleyerek sınav öncesi, esnası ve sonrasında daima psikolojik rehberlik ediyoruz. Böylelikle kazanmak uzman ekibimiz ve sistemli çalışmamızla hayal olmaktan çıkıp hayallerinizin gerçeklilikle buluştuğu salt başarılarınız oluyor sizler için.

  • besyo nedir akademist besyo hazırlık kursu 3